Dla kandydatów

Dla Kandydatów

Jeśli interesuje Cię jakieś zagadnienie, masz pomysł, lecz nie wiesz jak go zrealizować, przyjdź lub skontaktuj się z Nami, a pomożemy Ci go doprecyzować i dołożymy wszelkich starań, by realizacja Twego pomysłu została uwieńczona sukcesem. Jeżeli natomiast nie masz wyklarowanych koncepcji i interesuje Cię wszystko, to zaproponujemy szeroki wachlarz rozmaitych zagadnień, wśród których na pewno znajdziesz coś dla Siebie i pomożemy Ci się ukierunkować i wprowadzić w arkana tematyczne badanego zagadnienia. Przed podjęciem decyzji istnieje zawsze możliwość zobaczenia potencjalnego materiału badawczego, jak również określenie oczekiwań i potencjalnych możliwości. Jako magistrant Zakładu Paleozoologii będzie miał zapewnioną pomoc i wsparcie w zakresie opracowania materiału, tworzenia bazy literaturowej oraz materiału porównawczego. Pracownicy Zakładu zawsze służą radą i pomocą, a wspólny poniesiony trud finalizowany jest obronną dobrze przygotowanej i edytowanej pracy magisterskiej. Odbierając dyplom ukończenia studiów z kierunku biologia specjalizacja paleozoologia i wspominając chwile spędzone w Zakładzie, na pewno stwierdzisz iż czas w nim spędzony nie był czasem zmarnowanym, a podjęta decyzja o pisaniu w nim pracy magisterskiej tą właściwą.

Pamiętaj - w przypadku pisania pracy magisterskiej w Zakładzie Paleozoologii - materiał do opracowania jest już dostępny jeszcze przed jej rozpoczęciem. Daje to niespotykaną możliwość jego zobaczenia jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji i przemyślenie czy to jest to. Materiał kopalny nie ucieka, nie odlatuje, nie odpływa, on jest i czeka na Ciebie. Jeśli chcesz przeżyć ekscytującą przygodę, odkryć zaginiony świat, poczuć sie jak odkrywca, zapraszamy do Nas.

Tematyka badawcza Zakładu Paleozoologii jest znacząco różna obejmuje liczne grupy bezkręgowców i kręgowców kopalnych z obszaru Europy Środkowej. Jeśli interesują Cię pradawne morza i ich mieszkańcy o często zgoła dziwacznych kształtach, Chcesz poznać jak powstają kredy i wapiennie, zapraszamy do badania kopalnych bezkręgowców m. in. z okolic Śląska Opolskiego. Jeśli fascynują Cię ryby kopalne i ich zachowane szczątki w postaci misternie odwzorowanych, najdoskonalszych „witraży” w osadach łupkowych, gdzie każda następna skała jest jak nowa strona w książce, posiadamy olbrzymią kolekcję kopalnych ryb z Polski. Jeśli jesteś ornitologiem, ale Chciałbyś zobaczyć jak wyglądały „paleoptaki” i poznać czym różniły się od współczesnych, również znajdziemy coś dla Ciebie.

Szeroki wybór tematów i olbrzymia różnorodność tematów czeka również na osoby zainteresowane pisaniem pracy z ssaków. Liczące setki tysięcy zbiory drobnych ssaków (owadożernych, nietoperzy, gryzoni) stanowią znakomitą bazę do analiz biostratygraficznych i paleoekologicznych, a przy zastosowaniu odpowiedniej statystyki możliwe jest podjęcie próby rekonstrukcji warunków klimatycznych w okresie osadzania sedymentów. Wielbiciele nietoperzy z pewnością ucieszy fakt licznej kolekcji dobrze zachowanych czaszek i żuchw z licznych jaskiń sudeckich i tatrzańskich, dzięki którym możliwe jest weryfikacja taksonomiczna i możliwość porównania obecnej i wymarłej hiropterofauny na danym obszarze. Dla wielbicieli „przyrody czerwonej w kłach i pazurach”, czyli ssaków drapieżnych mamy całą galerię przedstawicieli rzędu Carnivora, począwszy od dużych psów i lisów, poprzez małe łasice i wielkie niedźwiedzie a na hienach i kotach szablozębnych skończywszy. Istnieje również bogaty zbiór ssaków kopytnych, gdzie osoby pragnące badań mamuty, nosorożce czy renifery z pewnością znajdą coś dla siebie.